MACEDONEANUL

MACEDONEANUL DE BAILESTI

MACEDONEANUL DE CRAIOVA
  •   Pe data de 25 ianuarie 2014, la Cimitirul Ungureni din Craiova - strada Pinului - se va desfăşura, în intervalul orar 12:30-13:30, comemorarea Lianei Dumitrescu, deputat, notar, executor, om politic şi de cultură, decorată cu Ordinul "Steaua României" în grad de Cavaler şi cu Ordinul de Merit pentru Macedonia, cea care a luptat pentru legi bune şi drepte în România şi pentru spaţiul aerian românesc.
  •   Vă aducem la cunoştiinţă faptul că in următoarele zile veţi putea accesa site-ul www.fundatialianadumitrescu.ro, site care apartine Fundatiei Liana Dumitrescu. Pe viitor majoritatea materialelor referitoare la Liana vor apărea pe acel site. Va asteptam!
  •   Lianei Dumitrescu, care a fost vicepreşedintele Asociaţiei Macedonenilor din România, deputat, notar, executor, preşedinte al Subcomisiei pentru Spaţiu din cadrul Parlamentului României, membru militant de excepţie pentru intrarea spaţiului românesc extraterestru în Europa, membru în nenumărate comisii parlamentare, decorată cu Steaua României în grad de cavaler de catre E.S. Traian Basescu şi cu Ordinul de merit pentru Macedonia de catre E.S. Gheorghe Ivanov, omul cel mai important pentru macedonenii din România, pentru diaspora macedoneană, cat şi pentru români şi România, deţinătoare a numeroase distincţii şi premii pentru munca depusă în folosul omenirii, i se aduce un pios omagiu la comemorarea unui an de când aceasta a părăsit aceasta lume pămanteană, sâmbătă, 21 ianuarie 2012, la Cimitirul Ungureni din Craiova, la ora 12:30. Membrii A.M.R.
  •   Umbra mea a fost arestată de criminalii fiicei mele Liana, pentru a-i bântui mereu, aici pe Pământ pentru că în cer nu vor fi primiţi de către Soare... Citeste tot articolul

•   Durerea unei mame care va fi veşnic înlăcrimată n-o poate acoperi nimic pe acest Pământ, a unui tată care o aşteaptă clipă de clipă, ca şi colegii, ca şi legile în Parlament. O aşteaptă macedonenii ca să-i ducă mai departe aşa cum a făcut-o mereu. Întodeauna a fost iubită, este şi va fi de către toţi. Acolo de sus din lumină ea îi protejează pe toţi cei care au iubit-o şi o iubesc.

Părinţii Lianei Dumitrescu şi toţi cei care o iubesc

•   2014.03.14 - Decernarea premiilor concursului-festival "Alexandru Macedonski"

•   2014.02.28 - Băile Felix

•   2014.02.24 - Casa Băniei

•   2014.03.13 - Băileşti - lansare de carte

•   2014.03.13 - Craiova - lansarea volumului Alexandru Macedonski (autor Emilian Mirea)

•   2014.02.05 - Craiova -AMR- lansare de carte

•   Crăciunul pe stil vechi, la care au participat reprezentanţi din 15 sucursale ale A.M.R.

• 2007.04.14 - Dansuri Timişoara
      Spectacol desfăşurat cu ocazia inaugurării sediului A.M.R. la Timişoara la data de 2007.04.14.

• 2013.06.10 Ziua Eroilor - Înălţarea

•   Pe data de 10 iunie 2013 excelenţa sa, ambasadorul republicii Macedonia la Bucureşti, domnul Pande Lazarevski, însoţit de decanul Facultăţii de Teologie din Skopje şi asistentul acestuia, au facut o vizită la locul de veci al deputatului Liana Dumitrescu, ocazie cu care a fost ţinută si o slujbă în limba macedoneană.

•   Discursul Preşedintelui Republicii Macedonia E.S. Gheorghe Ivanov la înmânarea ordinului post mortem pentru deputatul etniei macedonene, Liana Dumitrescu

•   Discursul Preşedintei Asociaţiei Macedonenilor din România, Constantina Dumitrescu, la primirea ordinului acordat post mortem, deputatului Liana Dumitrescu de către preşedintele Republicii Macedonia, la sediul Asociaţiei Macedoneilor din România, 7 octombrie 2011

• URARE PENTRU "PRIETENII" LIANEI

O MAMA INDURERATĂ MULTUMEŞTE ОЖАЛОСТЕНА МАЈКА ВИ БЛАГОДАРИ A PAINED MOTHER GIVES THANKS